putty چیست؟ همه چیز درباره نرم افزار putty

putty چیست؟ همه چیز درباره نرم افزار putty

نرم‌افزار putty چیست؟ برنامه putty چه کاربرد و مزایایی دارد؟ معمولا کسانی که از سرور لیونکس استفاده می‌کنند، با این سوالات مواجه می‌شوند. در پاسخ به این سوالات می‌توان اینگونه بیان کرد که برنامه putty یک نرم‌افزار بسیار کاربردی است که توسط آن می‌توان، به سرور و میزبانی خود متصل شد. اما کاربرد نرم افزار putty تنها این نیست؛ این نرم‌افزار کاربرد‌های زیادی دارد که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شوید. پس تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

  • نرم‌افزار putty چیست؟
  • نرم‌افزار putty چه کاربردی دارد؟
  • مزایای نرم‌افزار putty چیست؟
  • puttygen چیست؟

همه چیز درباره putty

نرم‌افزار putty چیست؟

نرم‌افزار putty یک ابزار بسیار کاربردی می‌باشد که با استفاده از آن می‌توان به سیستم‌ها و سرور‌ها، از راه دور متصل شد؛ همچنین putty به کاربران خود امکان کنترل، مدیریت و انجام عملیات‌های مختلف بر روی سیستم‌های ریموت را می‌دهد. در واقع هدف اصلی این نرم‌افزار تبدیل شدن به یک ابزار کاربردی می‌باشد که در اکثر سیستم‌عامل‌ها نیز قابل اجرا باشد. به بیانی واضح‌تر می‌توان این برنامه را اینگونه شرح داد که putty را می‌توان به عنوان یک ترمینال xterm در نظر گرفت؛ چرا که این برنامه نوع ترمینال خود را به عنوان xterm به سرور ارسال می‌کند.

در اصل این برنامه برای سیستم‌عامل مایکروسافت ویندوز نوشته شده است، اما به چند سیستم‌عامل دیگر هم پورت شده تا بتوان در سایر سیستم‌عامل‌ها از آن استفاده کرد. همچنین نحوه راه‌اندازی آسان و پایدار این نرم‌افزار را می‌توان از مزیت‌های آن دانست. لازم به ذکر است که اکثر کاربران سرور لیونکس، از Shell یا همان Command line برای کنترل سرور خود استفاده می‌کنند.

بیشتر بدانید: واقعیت مجازی چیست؟

نرم افزار putty چه کاربردی دارد؟

نرم افزار پوتی(putty) در مقایسه با سایر ابزارها، پایداری بیشتری دارد؛ همچنین این برنامه به عنوان یک کلاینت ترمینال(Terminal Client) عمل کرده و به کاربران خود این امکان را می‌دهد تا از طریق متن و دستورات، به یک سیستم دیگر از راه دور متصل شوند. کاربرد اصلی پوتی(putty) به شرح زیر است:

اتصال به سرورها و سیستم‌های ریموت: پوتی به کاربران خود اجازه می‌دهد تا از طریق پروتکل‌هایی همچون تلنت (Telnet) و SSH (Secure Shell) به سرورها و سیستم‌های ریموت متصل شوند. این ارتباطات معمولا برای مدیریت سرورها، اجرای دستورات روی سیستم‌های دیگر و انجام عملیات مختلف از راه دور استفاده می‌شود.

مدیریت سیستم‌های لینوکس و یونیکس از ویندوز: یکی از کاربردهای مهم پوتی(putty)، اتصال به سرورها و سیستم‌های اجرایی با سیستم‌عامل‌های یونیکس یا لینوکس از کامپیوترهای برپایه ویندوز می‌باشد. این ویژگی پوتی، به کاربران و مدیران این امکان را می‌دهد تا به راحتی و با استفاده از رابط گرافیکی آن، به سرورها و خط فرمان آنها دسترسی داشته باشند.

دانستنی: کنترل پنل هاست چیست؟

تعمیر و مشاهده مشکلات در سیستم‌های از راه دور: از طریق پوتی، افراد قادر به اتصال از راه دور با سرورها و سیستم‌های دیگر هستند و همچنین اشکالات را تشخیص داده و رفع کنند. این برنامه به مهندسین و تکنسین‌ها کمک می‌کند تا از راه دور به سیستم‌ها دسترسی داشته باشند و مشکلات را برطرف کنند.

انتقال اطلاعات از و به سرورها: همچنین پوتی از امکانات انتقال فایل‌ها به سرورها از طریق پروتکل‌های SSH و SCP (Secure Copy) پشتیبانی می‌کند. این ویژگی به کاربران این اجازه را می‌دهد تا به سادگی فایل‌ها و داده‌ها را بین سیستم‌های ریموت و محلی انتقال دهند.

تنظیمات و کانفیگ سیستم: پوتی از امکانات تنظیمات پیشرفته برای اتصالات ریموت و محیط ترمینال پشتیبانی می‌کند. کاربران می‌توانند برای اتصال به سیستم‌های مختلف تنظیمات مختلفی را انجام دهند.

مزایای استفاده از putty چیست؟

مزایای استفاده از نرم افزار putty چیست؟

حال که می‌دانید نرم‌افزار putty چیست، بهتر است با مزایای آن هم آشنا شوید. مزایای برنامه putty بسیار زیاد است، اما مهمترین مزیت‌های این برنامه از نظر کاربران طراحی ساده، پایداری، امنیت و امکانات پیشرفته‌ای است که در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. اغلب کاربران از پوتی برای اتصال به سرورها و سیستم‌های ریموت استفاده می‌کنند. برخی از اصلی‌‌ترین مزایای استفاده از putty عبارتند از:

بیشتر بخوانید: بازی spellbreak چیست؟

استفاده آسان از putty: putty دارای یک رابط کاربری ساده و آسان است که حتی به کاربران تازه وارد در زمینه اتصال به سرورهای ریموت اجازه می‌دهد به سرعت با آن آشنا شوند.

پایداری: putty به عنوان یک ابزار پایدار و قابل اعتماد شناخته می‌شود. این بدین معنا است که می‌توان به طور پیوسته به سرورها و سیستم‌های ریموت متصل بمانید و در صورت قطعی، اتصال به سرعت ریکاوری(بازیابی) می‌شود.

پشتیبانی از پروتکل‌های امنیتی: putty از پروتکل‌های امنیتی مانند SSH پشتیبانی می‌کند که امنیت بالایی در اتصال به سرورها از راه دور را ارائه می‌دهد. این موضوع به ویژه در مواقعی که اطلاعات بسیار مهم و حساس ارسال می‌شود، بسیار قابل اهمیت می‌باشد.

امکان اتصال به سیستم‌های متنوع: putty از پروتکل‌های مختلف مانند تلنت، SSH، آرلاگین و بسیاری موارد دیگر پشتیبانی می‌کند، به همین سبب می‌توان به انواع مختلفی از سرورها و سیستم‌ها از راه دور متصل شد.

مقاله پیشنهادی: سرور اختصاصی چیست؟

puttygen چیست؟

امکانات پیشرفته: علاوه‌بر اتصال به سیستم‌های ریموت، putty دارای امکانات پیشرفته‌تری مانند انتقال فایل، تنظیمات پیکربندی اتصال و … می‌باشد که به کاربرانی که کاربلد هستند امکانات بیشتری ارائه می‌دهد.

قابلیت پورت فورواردینگ: putty از امکانات پورت فورواردینگ(ارسال) پشتیبانی می‌کند که به کاربران این اجازه را می‌دهد تا ترافیک شبکه را به طور امن از یک پورت به پورت دیگر منتقل کنند.

پشتیبانی از سیستم‌عامل‌های مختلف: putty به عنوان یک ابزار قابل اجرا در پلتفرم‌ها و سیستم عامل‌های مختلف طراحی شده و در سیستم‌عامل‌های مختلف از جمله ویندوز و لینوکس از آن نیز استفاده می‌شود.

Puttygen چیست؟

Puttygen ابزاری است که جفت کلید(Key Pairs) عمومی و خصوصی را ایجاد می‌کند. putty احراز هویت‌های کلیدی(Key Authentications) را در فایل‌هایی با فرمت ppk ذخیره می‌کند. نحوه استفاده از آن به شرح زیر است:

گام اول: برای شروع فرایند باید در ابتدا putty را پیدا کرده و سپس Puttygen را باز کنید. برای ایجاد New Key Pairs روی Generate کلیک کنید.

گام دوم: در این مرحله باید موس خود را در داخل پنجره حرکت دهید تا نوار سبز‌رنگ پر شود. بعد از تکمیل نوار سبز رنگ، کلید عمومی (Public key) به شما نمایش داده می‌شود. بهتر این است که در این مرحله از passphrase و Save private key استفاده کنید.

بیشتر بدانید: NFT چیست؟

آی پی ثابت ترید

جمع بندی

نرم افزار پوتی(putty) در مقایسه با سایر ابزارها، پایداری بیشتری دارد؛ همچنین این برنامه به عنوان یک کلاینت ترمینال(Terminal Client) عمل کرده و به کاربران خود این امکان را می‌دهد تا از طریق متن و دستورات، به یک سیستم دیگر از راه دور متصل شوند. مزایای برنامه زیاد است، اما مهمترین مزیت این برنامه از نظر کاربران طراحی ساده، پایداری، امنیت و امکانات پیشرفته‌ای است که در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. اغلب کاربران از پوتی برای اتصال به سرورها و سیستم‌های ریموت استفاده می‌کنند. در اینجا شما با مفهوم putty آشنا هستید و می‌دانید putty چیست و چه کاربرد و مزایایی دارد. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.