چگونه در ویندوز اسکرین شات بگیریم؟ آموزش صفر تا صد اسکرین شات در ویندوز

چگونه در ویندوز اسکرین شات بگیریم؟ آموزش صفر تا صد اسکرین شات در ویندوز

شما می‌توانید با استفاده از اسکرین شات گرفتن، یک تصویر از کل صفحه نمایش دستگاه خود و یا فقط بخشی از آن را تهیه کنید. در ویندوز 10 ابزارهای داخلی متنوعی برای اسکرین شات گرفتن با زمان بسیار کم نیز طراحی شده است. همچنین قابلیت‌ها و ویژگی‌های بسیار متنوعی در آن هم موجود می‌باشد. در این مقاله شما در‌می‌یابید که چگونه در ویندوز اسکرین شات بگیرید؛ همچنین در ادامه تعدادی از بهترین ابزارها برای اسکرین شات گرفتن در ویندوز نیز برای شما شرح داده شده است.

اسکرین شات گرفتن با ضربه بر روی کلید PrtScn

چگونه در ویندوز اسکرین شات بگیریم؟ برای پاسخ به این سوال می‌توان اینگونه بیان کرد که در  ویندوز‌های مختلف راه‌های مختلفی برای اسکرین شات گرفتن وجود دارد؛ یکی از این راه‌ها اسکرین شات گرفتن با ضربه زدن بر روی کلید PrtScn می‌باشد.

کلید PrtScn در کیبورد می‌تواند یک اسکرین شات را برای شما از صفحه نمایش دستگاهتان تهیه کند. با توجه به میانبر صفحه کلیدی که استفاده می‌کنید، می‌توانید اسکرین شات را به عنوان یک فایل تصویری PNG ذخیره‌سازی کرده یا آن را در کلیپ‌بورد(ClipBoard) ذخیره‌سازی کنید. همچنین می‌توانید آن را در برنامه‌های خود جایگذاری کنید.

کلید PrtScn معمولا میان کلیدهای F12 و Scroll Lock در ردیف بالای کیبورد یافت می‌شود(در برخی کیبورد‌ها، دکمه PrtScn در زیر دکمه اینتر یافت می‌شود). و یا ممکن است این عبارت به صورت PrntScrn، PrtScn یا PrintScr برای کیبورد شما طراحی شده باشد. در صفحه کلیدهایی با اندازه کامل هم کافی است به قسمت بالای کلید Insert نگاه کنید. در صفحه کلید لپ تاپ ممکن است کلید Print Screen با یک کلید دیگر ترکیب شود تا برای عملکرد خود را نشان دهد. هنگام استفاده از کلیدهای میانبر، امکان دارد همزمان کلید Function یا Fn را فشار دهید.

بیشتر بخوانید: چطور امنیت گوشی اندروید را بهبود دهیم؟ آموزش افزایش امنیت گوشی اندروید

ذخیره اسکرین شات به عنوان یک فایل

اکنون شما می‌دانید که چگونه در وینوز اسکرین شات بگیرید؛ همچنین در ادامه شما با روش ذخیره سازی آن نیز آشنا می‌شوید.

کلیدهای ترکیبی Windows + Print Screen را فشار دهید تا اسکرین شات به عنوان یک فایل ذخیره‌سازی شود. به بیانی راحت‌تر، با ضربه زدن بر روی کلید لوگوی ویندوز و در همان حالت نگه داشتن آن و در ادامه روی کلید PrintScreen ضربه زدن، اسکرین شات به عنوان یک فایل ذخیره می‌شود. البته امکان دارد که در کیبورد لپ تاپ مجبور شوید از کلیدهای ترکیبی Windows + Fn + PrtScn استفاده کنید تا این عملکرد رخ دهد.

نکته: اگر از تبلت مبتنی بر ویندوز 10 استفاده می‌کنید، کافی است کلیدهای پاور و کاهش حجم صدا را به صورت همزمان فشار دهید تا اسکرین شات ثبت و ذخیره شود. در صورتی که کلید لوگوی ویندوز را روی صفحه نمایش تبلت خود مشاهده کردید، می‌بایست از کلید Windows و کاهش حجم صدا استفاده کرده تا اسکرین شات گرفته شود.

چگونه می‌توان در ویندوز اسکرین شات بگیریم؟

نکته: احتمالا پس از ثبت اسکرین شات، آن را در آدرس C:\Users\NAME\Pictures\Screenshots نیز می‌یابید.

بیشتر بخوانید: 10 راهکار برای جلوگیری از هک شدن اکانت اینستاگرام(Instagram)

ذخیره اسکرین شات در کلیپ بورد(Clipboard)

آموزش مرحله ای اسکرین شات در ویندوز

در صورتی که موفق به ثبت اسکرین شات شده‌اید، برای ذخیره کردن آن، این مطلب را از دست ندهید. در حالتی که هنوز موفق به ثبت اسکرین شات نشده‌اید، به خواندن ادامه این مطلب بپردازید تا پاسخ‌های دیگری برای سوال چگونه در وینوز اسکرین شات بگیریم دریابید.

برای کپی کردن تصویر از صفحه نمایش خود در کلیپ‌بورد، کافی است کلید Print Screen را فشار دهید. البته ممکن است در برخی از دستگاه‌ها این دکمه به تنهایی عمل نکند، در این صورت می‌بایست از کلیدهای ترکیبی Fn + Print Screen استفاده نمایید.

ویندوز تصویری از نمایشگر شما را در کلیپ‌بورد ذخیره‌سازی خواهد کرد. شما می‌توانید آن را در هر برنامه‌ای جای‌گذاری کنید. در حقیقت شما این قرار دادن تصویر در محل موردنظر را می‌توان با فشار دادن کلیدهای ترکیبی CTRL+V انجام دهید.

مقاله پیشنهادی: 10 راهکار تضمینی برای حل مشکل وصل نشدن اینترنت گوشی های آیفون

نکته: در صورتی که تاریخچه کلیپ‌بورد را در ویندوز 10 فعال‌سازی کرده‌اید، ویندوز می‌تواند آخرین موارد را که در این بخش قرار گرفته‌اند، اجرا کرده و جای‌گذاری کند.

استفاده از Snip sketch برای گرفتن اسکرین شات

صفر تا صد آموزش اسکرین شات در ویندوز

ویندوز 10 دارای ابزار داخلی Snip & Sketch بوده که قابلیت‌های بیشتری را برای ثبت اسکرین شات حرفه‌ای در اختیار کاربرانش نیز قرار می‌دهد. شما می‌توانید از این قابلیت‌ها برای گرفتن اسکرین شات از یک محدوده خاص و بخشی مشخص از صفحه نمایش دستگاه خود استفاده نمایید.

نکته: ویندوز 10 حاوی ابزار کلاسیک Snipping بوده که در ویندوز ویستا معرفی شده است. در صورتی که با ابزار Snipping Tool آشنا هستید، می‌توانید از آن استفاده کنید. این قابلیت همانند مورد قبل، قابلیت‌های بهتر و بیشتری را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

ذحیره کردن یک اسکرین شات با استفاده از یک پنجره واحد در کلیپ بورد(Clipboard)

برای اسکرین شات گرفتن از یک پنجره خاص به جای کل صفحه نمایش، کافی است کلیدهای Alt + Print Screen را فشار دهید. البته در برخی دستگاه‌ها ممکن است نیازمند استفاده از کلیدهای ترکیبی Alt + Fn + Print Screen باشید.

ویندوز تصویری از پنجره فعلی را در کلیپ بورد ذخیره‌سازی خواهد کرد، بنابراین ابتدا پنجره‌ای که می‌خواهید ذخیره شود را انتخاب کنید. شما می‌توانید درون پنجره کلیک کرده یا از کلیدهای ترکیبی Alt + Tab برای فوکوس(زوم) استفاده کنید.

ذخیره اسکرین شات از یک بخش خاص

حال، در پاسخ به این سوال که چگونه در ویندوز اسکرین شات بگیریم، راه‌های مختلفی را برای شما شرح دادیم. اکنون برای اطلاعات بیشتر و چگونگی ذخره سازی آن به ادانه این مطلب بپردازید.

برای تهیه سریع اسکرین شات با Snip & Sketch، فقط باید Windows + Shift + S را فشار دهید. صفحه نمایش شما به رنگ خاکستری تغییر پیدا خواهد کرد و ماوس هم به یک خط تیره تبدیل می‌شود.

آموزش اسکرین شات در ویندوز‌های مختلف

هم اکنون شما یک نوار که از چندین گزینه تشکیل شده است را در نزدیک بالای صفحه مشاهده خواهید کرد. شما باید تابع موردنظر خود را انتخاب کنید. از سمت چپ به راست می‌توان عملکرد کلیدها را موارد زیر عنوان کرد:

  • Rectangular Snip: شما می‌توانید با استفاده از این قابلیت و توسط مکان‌نما یک مستطیل روی صفحه خود بکشید. همچنین ویندوز یک اسکرین شات از ناحیه داخل مستطیل ذخیره‌سازی خواهد کرد.
  • FreeForm Snip: شما می‌توانید با مکان‌نما یک شکل دلخواه روی صفحه نمایش ترسیم کنید. ویندوز یک اسکرین شات از ناحیه‌ای اطراف ذخیره‌سازی می‌کند.
  • Windows Snip: مکان‌نما به عنوان یک خط‌کش عمل خواهد کرد. شما می‌توانید آن را روی یک پنجره قرار دهید و برای اسکرین شات گرفتن از پنجره موردنظر کلیک کنید.
  • FullScreen Snip: شما می‌توانید با استفاده از این گزینه یک اسکرین شات از کل صفحه نمایش ثبت و ضبط کنید.
  • Close Snipping: بدون اسکرین شات گرفتن می‌توانید از صفحه خارج شوید. برای انجام این کار می‌توانید از کلید Esc استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: آموزش ریست کردن تنظیمات شبکه در ویندوز 7/8/10

هنگامی که از میانبر صفحه کلید برای باز کردن آن استفاده می‌کنید، Snip & Sketch آخرین گزینه خواهد بود. اکنون شما با پاسخ‌های مختلفی برای این سوال که چگونه در وینوز اسکرین شات بگیریم، دریافت کردید. بدون شک حداقل یکی از این روش‌ها می‌بایست برای شما عملکردی مطلوب را در پی داشته باشد.

آی پی ثابت ترید

سخن آخر

در ویندوز 10 ابزارهای داخلی متنوعی برای اسکرین شات گرفتن با زمان بسیار کم نیز طراحی شده است. همچنین قابلیت‌ها و ویژگی‌های بسیار متنوعی در آن هم موجود می‌باشد. در این مقاله شما در‌می‌یابید که چگونه در وینوز اسکرین شات بگیریم؛ همچنین در ادامه تعدادی از بهترین ابزارها برای اسکرین شات گرفتن در لپ تاپ نیز برای شما شرح داده شده است. اکنون شما می‌دانید که چگونه در ویندوز اسکرین شات بگیریم. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.