DNS چیست و چه تفاوتی با VPS دارد؟ مقایسه جامع سرور مجازی و دی ان اس

DNS چیست و چه تفاوتی با VPS دارد؟ مقایسه جامع سرور مجازی و دی ان اس

DNS چیست؟ برای آشنایی با DNS باید در ابتدا بدانید که نام وبسایت‌هایی که شما مشاهده می‌کنید در دنیای اینترنت به این شکل نیست و توسط اعدادی مشخص می‌شود. دی ان اس باعث تبدیل نام وبسایت‌ها به این اعداد و ایجاد امکان یافتن آن‌ها در فضای اینترنت می‌شود. DNS مانند یک دفترچه تلفن در اینترنت عمل می‌کند. اگر شما می‌خواهید وبسایت خود را در اینترنت ثبت کنید؛ نیاز است که ابتدا ادرس وبسایت خود را در یک سرور DNS وارد کنید؛ تا اینترنت بتواند با جستجو در سرورها وبسایت شما را بارگذاری کند. در این مطلب با DNS و VPS و تفاوت این دو نوع سرور شناخته شده آشنا می‌شویم.

آشنایی با DNS

DNS چیست DNS یا Domain Name System دامنه (DNS) یک پایگاه داده نامگذاری است که در آن نام دامنه‌های اینترنتی قرار گرفته و به آدرس‌های پروتکل اینترنت (IP) ترجمه می‌شود. دامنه‌های اینترنت توسط انسان قابل خواندن است مانند https://nicenetgame.com/؛ DNS این دامنه را تبدیل به اعداد قابل خواندن توسط اینترنت می‌کند؛ که به این اعداد IP می‌گویند. برای مثال، اگر شخصی “example.com” را در یک مرورگر وب تایپ کند، یک سرور در پشت صحنه آن نام را به آدرس IP مربوطه تبدیل می‌کند. یک آدرس IP از نظر ساختار شبیه به 203.0.113.72 است. سیستم نام دامنه یا دی ان اس (DNS) زیرساخت وب را که هر روزه مورد استفاده قرار می‌دهیم، تشکیل داده است. این سیستم کاملاً در پس‌زمینه عمل می‌کند.

هر دستگاه متصل به اینترنت دارای یک آدرس IP منحصر به فرد است که سایر دستگاه‌ها برای یافتن آن دستگاه از آن استفاده می‌کنند. سرورهای DNS نیاز انسان را به حفظ آدرس‌های IP مانند 192.168.1.1 از بین می‌برند. DNS تبدیل دامنه به آی پی را از طریق جستجوی اطلاعات بر روی سیستمی انجام می‌دهد که به سرورهای DNS سراسر اینترنت متصل است. با این حال سرورهای DNS مختلف ممکن است بر حسب سرعت و امنیت عملکرد متفاوتی داشته باشند. علاوه بر تعیین آی پی DNS در کاهش پینگ نیز تاثیر زیادی دارد و باعث بهبود پینگ در بازی یا فعالیت‌های دیگر اینترنتی می‌شود. سرویس کاهش پینگ وارکرفت باعث کاهش پینگ در این بازی می‌شود و می‌تواند شامل VPS، DNS یا روش‌های دیگر کاهش پینگ باشد.

DNS چیست؟

عملکرد DNS چگونه است؟

وقتی شما به دنبال موضوعی در اینترنت هستید؛ درخواستی را در مرورگر وارد می‌کنید و مرورگر با جستجو در یک دیتابیس جواب شما را پیدا می‌کند و آن را برای شما در صفحات وب مختلف بارگذاری می‌کند. هر چه دیتابیس سریع‌تر عمل کند سرعت رسیدن شما به جواب نیز بیشتر است. DNS چیست DNS مانند دفترچه تلفی است که رایانه شما به آن مراجعه می‌کند و آی پی مناسب و مورد نیاز شما را از طریق آن پیدا می‌کند. وقتی شما URL را وارد می‌کنید؛ نیاز است که از 4 سرور عبور کند تا آدرس IP مناسب ارائه داده شود. این سرویس‌های دی ان اس باید به صورت هماهنگ با یکدیگر کار کنند تا بتوانند IP مناسب ارائه دهند.

  1. Recursor DNS: این سرور با دریافت درخواست از سرویس گیرنده DNS با دیگر DNSها ارتباط برقرار کرده و به دنبال IP مناسب است. Recursor DNS در حالی که به دنبال IP مورد نیاز شما است درخواست‌هایی را به سرورهای نام ریشه، سرورهای نام دامنه سطح بالا (TLD) و سرورهای نام معتبر ارسال می‌کند.
  2. سرورهای نام ریشه: با ارسال لیستی از سرورهای نام معتبر که با TLD صحیح مطابقت دارند به درخواست‌ها پاسخ می‌دهد.
  3. سرور TDL: آدرس IP وب سایت را دریافت می‌کند و درخواست را به سرور نام دامنه ارسال می‌کند.
  4. سرورهای نام معتبر: یک سرور نام معتبر چیزی است که پاسخ اصلی درخواست DNS را نشان می‌دهد. در واقع این سرور باعث نشان دادن اسم سایت به افراد است؛ اسمی که دی ان اس از طریق IP پیدا کرده است؛ در این مرحله به کاربر نشان داده می‌شود.

سرور DNS چیست؟

با DNS چیست آشنا شدیم حالا می‌خوهیم سرور DNS چیست را مورد بررسی قرار دهیم. سرور DNS، کامپیوتری با پایگاه داده حاوی آدرس‌های IP عمومی مرتبط با نام وب سایت‌های مختلف است. برای اینکه یک داممنه بتواند وبسایتی را نشان دهد نیاز است که در DNS Server اضافه شود تا پس از سرچ در DNS بتوان آن را شناسایی کرد. DNS مانند یک دفترچه تلفن برای اینترنت عمل میکند. هر زمان که افراد نام دامنه مانند Fortinet.com یا Yahoo.com را در نوار آدرس مرورگرهای وب تایپ می‌کنند،DNS آدرس IP مناسب را پیدا می‌کند. آدرس IP سایت  باعث هدایت دستگاه می‌شود؛ تا به مکان صحیح برای دسترسی به داده‌های سایت برود.

VPS چیست؟

سرور مجازی یا VPS(Virtual Private Server)  نوعی سرور اختصاصی که با استفاده از تکنیک‌های مجازی سازی تهیه شده است. سرورهای اشتراکی بین کاربران زیادی مشترک هستند و اگر یک کاربر بیشتر از محدودیت خود از سرویس استفاده کند؛ بقیه کاربران از منابع محدودی برخوردار می‌شوند؛ اما VPS به صورت اختصاصی عمل می‌کند و از ایجاد این اختلال جلوگیری می‌کند.

امنیت VPS به دلیل اینکه شخصی سازی بیشتری در آن انجام شده بالا است. از VPS نیز برای کاهش پینگ بازی‌های مختلف نیز استفاده می‌کنند؛ مانند سرویس کاهش پینگ وارزون که باعث کاهش اختلال در بازی وارزون می‌شود. از VPS برای خریداری آی پی ثابت نیز استفاده می‌کنند. آی پی ثابت اینستاگرام و آی پی ثابت بایننس و دیگر ارزهای دیجیتال نیز با کمک VPS قابل خریداری هستند.

تفاوت VPS و DNS

تفاوت DNS و VPS در چیست؟

تفاوت‌هایی بین سرویس‌های DNS و VPS وجود دارد؛ که استفاده از آن را در شرایط مختلف امکان پذیر می‌کند. امنیت VPS بیشتر از دی ان اس است زیرا می‌تواند آی پی شما را پنهان کند و از حملات هکرها جلوگیری می‌کند در حالی که امنیت DNS در این زمینه پایین است. سرعت VPS نیز نسبت به دیگر سرورها مانند سرور DNS بالاتر است به دلیل اینکه در بیشتر نقاط جهان دارای سرورهای ارتباطی است.

جمع‌بندی

با سئوال DNS چیست آشنا شدیم؛ با اینکه تا امروز این سرویس کمک شایانی به افراد در حوضه اینترنت کرده است؛ اما با وارد کار شدن VPS بهتر است که از سرویس‌های جدیدتر که امنیت و سرعت بالاتری دارند استفاده کنیم تا بتوانیم تجربه بهتری برای خود به ارمغان بیاوریم. DNS تبدیل دامنه به آی پی را از طریق جستجوی اطلاعات بر روی سیستمی انجام می‌دهد که به سرورهای DNS سراسر اینترنت متصل است. دی ان اس بی شک باعث یاری انسان شده است و یکی از برترین سرورهایی است که می‌توان از آن استفاده کرد.

سئوالات متداول DNS چیست؟

1_ DNS چیست؟

DNS چیست DNS یا Domain Name System دامنه (DNS) یک پایگاه داده نامگذاری است که در آن نام دامنه‌های اینترنتی قرار گرفته و به آدرس‌های پروتکل اینترنت (IP) ترجمه می‌شود.

2_ کاربرد DNS چیست؟

علاوه بر تعیین آی پی DNS در کاهش پینگ نیز تاثیر زیادی دارد و باعث بهبود پینگ در بازی یا فعالیت‌های دیگر اینترنتی می‌شود.

3_ تفاوت DNS و VPS در چیست؟

مهم‌ترین تفاوتی که این دو سرور با هم دارند مربوط به امنیت و سرعت آن‌ها است و هر دو موضوع در سرور وی پی اس بهتر عمل می‌کند.